Shkrime-këshilla islame

Feed Subscription

Si tė fitosh 1500 sevape pėr njė minutė!

Perceillet nga Abdullah bin Amri el As se Profeti alejhi selam tha: “Dy gjera nese i ben muslimani do te hyje ne Xhenet. ... Lexo me teper »

Si tė bėjmė dua dhe tė na pranohet?

Ka thene Abdullah ibn Mes’udi: “Nese ndonjeri nga ju deshiron te kerkoje (dicka nga Allahu) le ta filloje me lavderimin e Allahut ashtu sic Ai meriton, pastaj le te dergoje salavate mbi Profetin – lav ... Lexo me teper »

3 Mėnyrat se si tė mbrohesh nga magjia dhe syri i keq

Në të vërtetë Allahu i Madhësuar ka lajmëruar njerëzit që të kenë kujdes nga e keqja e magjisë dhe syri i keq, para se të ndodhin ato dhe pa ... Lexo me teper »

Njė lutje pėr tu mbrojtur nga e keqja.

Haula Bintu Hakimi tregon se e ka dëgjuar të Dërguarin e Allahut të thotë: “Kushdo që ndalet në një vend dhe thotë aty: “Kërkoj mbrojtje me fjal ... Lexo me teper »

Si ta njohėsh njė njeri

Është transmetuar se El-A’mash -RahimehUllah- ka thënë: Ata selefët (te paret tane) kurrë nuk pyetnin rreth gjendjes fetare të një njeriu, pasi dinin tri gj ... Lexo me teper »

6 gjėrat qė duhet tė bėsh kur shikon ėndėrr tė keqe.

Kur sheh ëndërr të keqe: ... Lexo me teper »

Ai qė e kėnaq Allahun dhe i hidhėron njerėzit by XHAMIAMBRET · Sep 20, 2014

Ky është burimi më i lartë i forcës të cilën duhet ta kuptojë njeriu i mençur. Njeriu për nga natyra mundohet të jetë i civilizuar. Duhet ... Lexo me teper »

Si tė shėrosh plagėt nė mjeksinė profetike

Në Sahih është shënuar se dikush e kishte pyetur Sehl bin Sa’din për mënyrën si është shëruar plaga e t&eu ... Lexo me teper »

8 porosi Profetike se si duhet tė sillesh me gruan tėnde

Falenderimi i takon Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi vulen e profetve Muhamedin, mbi familjen e tij dhe te gjithe ata qe ndjekin rrugen e tij deri ne diten e Gjykimit. Allahu dhe i der ... Lexo me teper »

Njė kėshillė e fortė pėr burrat.

“Nëse nuk i pëlqeni aq shumë ato, bëni durim, sepse ndodh që ju ta urreni dicka dhe Allahu nëpërmjet saj të japë mir&am ... Lexo me teper »

Vlerat e ditės sė Arafatit dhe pranimi i lutjeve

Pyetje:”Dua të di diçka më shumë lidhur me vlerën e ditës së Arafatit dhe nëse lutjet janë të pranuara n& ... Lexo me teper »

PASTRIMI I SHPIRTIT

SINQERITETI Sinqeriteti është të pastruarit e qëllimeve pas veprave për t`iu afruar më shumë Allahut. Është t&eum ... Lexo me teper »

Kur’ani dhe morali

Shenjtë takojmë në versete qi kanë lidhje të ngushtë me moralin e me rregullat qi udhëzojnë njerëzit në jetë. ... Lexo me teper »

Kėnga dhe Muzika!?

Kënga është zbavitje që i qetëson shpirtrat, i gëzon zemrat dhe i kënaq veshët. Islami e lejon këngën që nuk përmban në vete fjalë ... Lexo me teper »

Njė dua e bėrė nga dijetari Esharavi-u kundėr magjisė

O Allah, zhvlerëso ndikimin e një syri, Që kur rrok trup, sëmundje i sjell, Që po i ra një zemre, mërzi i mbjell! ... Lexo me teper »

Aq i mallėngjyer pėr ta takuar Allahun

Dikush e pyeti Junaid Baghdadi (Allahu le të ketë mëshirë mbi të), “Si u bë që Abu Sa'eed Khazzaz (ishte një njeri i devotshëm) të ishte në ... Lexo me teper »

Motivi i dites se xhuma

Çdo lot e ka një fund dhe fundi i çdo loti është buzëqeshja. Çdo buzëqeshje e ka një fund, dhe fundi i një buzëqeshje është loti. ... Lexo me teper »

Dituria me gjashtė fjalė ..!

Isa alejhi selam kishte takuar një bari delesh në shkretinë dhe i kishte thënë: O njeri, e kalove jetën duke qenë rojtar- barij në shkretirë, sikur ta kish ... Lexo me teper »

Perse o Zot?!

I pa të meta je Ti o Zot që na e sjell ndihmën andej nga se presim! ... Lexo me teper »

Pika e mjaltit vrastare

Një pikë mjalti kishte rënë në tokë dhe një milingonë kishte shkuar aty pranë për ta shijuar mjaltin. ... Lexo me teper »

Scroll To Top


Muhamed Asllani - Hadithi, Shfrytzo pesė gjėra para se te vinė pesė gjėra tjera

Muhamed Asllani - Hadithi, Shfrytzo pesë gjëra para se te vinë pesë gjëra tjera