Këndi i Familjes

Feed Subscription

Respektimi i Prinderve

Respektimi i prinderve eshte shkak per hyrje ne Xhennet. Transmeton Ebu Darda r.a. se e ka degjuar Pejgamberin a.s. duke thene: ... Lexo me teper »

Gėnjeshtra, ndikon nė zhvillimin e fėmijės

Gënjeshtrat e fëmijëve fillojnë në moshë shumë të vogël, rreth 2-3 vjeç dhe variojnë sipas inteligjencës së fëmijës, m ... Lexo me teper »

30 Keshilla, si ta besh gruan tende te lumtur

Mos e nencmo gruan tende.Nencmimi te cilin ia drejton asaj mbetet i skalitur ne mendjen dhe shpirtin e saj. ... Lexo me teper »

Pėrkushtoju gruas o burrė musliman

Në nje shkrim të Shejh Muhamed Hasan thuhej: Respekto gruan tënde ! Është SUNNET Përse ai që ia hap derën e vetures gruas së tij, shikohet si njeri i dob ... Lexo me teper »

Tregoju fėmijėve tuaj pėr udhėtimin e Haxhit

Çdo vit muslimanët në mbarë botën përgatiten për udhëtimin e Haxhit, udhëtimin shpirtëror që kryhet në Mekën e shenjtë. Në ... Lexo me teper »

LETĖR ĒDO PRINDI

Prindër, bëni kujdes se si silleni me fëmijët. Ata i keni amanet. ... Lexo me teper »

10 Mėnyra pėr t’ia bėrė shaminė tė dashur vajzės

Besimtarët e devotshëm e duan hixhabin për vajzat e tyre dhe janë shumë kureshtarë që, jo vetëm të mbulohen ato, por edhe të lidhën shpirtër ... Lexo me teper »

Tė ngrėnit ngadalė tė mbron nga obeziteti

Sipas një studimi të ri,personat me fizik të dobët hanë më ngadalë se personat që vuajnë nga obeziteti,gjë e cila tregon se shpejtësia në t ... Lexo me teper »

Roli i familjes nė pėrhapjen e Islamit

Me të vërtetë familja është forma më e bukur për përhapjen e Islamit në perëndim. Me aq sa di unë, asnjë institucion dhe asnjë mekaniz ... Lexo me teper »

A jam prind i suksesshėm?

Është konfirmuar nga psikologët, se ç’rregullimet e personalitetit janë veçse një produkt i një mjedisi familjar jonormal, që mund të vie si rezul ... Lexo me teper »

Erdogan: Tė paktėn tre fėmijė nė familjet turke

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan u bëri thirrje familjeve turke që të kenë të paktën tre fëmijë, dhe u bëri thirrje nënave që të rrisi ... Lexo me teper »

Gruaja nė Kuran dhe nė traditėn profetike

Në këtë artikull, do të fokusohemi në imazhin e gruas në Kuran dhe në traditën profetike, në krahasim me statusin që zë ajo në realitetin e ... Lexo me teper »

Burrat dhe shamitė

... Para disa ditësh më rastisi të bisedoj me një vajzë shqiptare që kishte ardhur nga Suedia për pushime, një studente e shkëlqyer e vitit të tret ... Lexo me teper »

Bėhu i lumtur, tė jetosh mė gjatė

Lumturia gjithnjë lidhet me ëndërrat e mëdha,që shpesh mbeten në sirtar.Është më e thjeshtë se kaq. Optimizmi na bën të lumtur, mbi të ... Lexo me teper »

Rėndėsia e familjes nė islam

Ne të gjithë jemi dëshmitarë të problemeve të shumta që ndodhin përreth. Pesëmbëdhjetë vitet e fundit janë vite të cilat kanë sh ... Lexo me teper »

Bajrami i njė jetimi

Ishte ditë feste dhe gëzimi. Atmosfera nëpër rrugët e Medinës ishte shumë e këndshme. Të gjithë njerëzit, të rinj e të moshuar, ishin v ... Lexo me teper »

Njė histori prekėse e Bajramit

Djaloshi i vogël erdhi me vrap duke kërkuar nënën e tij. “Shokët e mi kanë blerë rroba të reja për Bajram! A mund ti kem edhe unë disa rroba të ... Lexo me teper »

Ndikimi i femrės tek bujaria e mashkullit

Çfarë i bën disa burra dorështrënguar dhe disa të tjerë bujarë? Për shembull, çfarë e motivoi, Bill Gates që të bënte më ... Lexo me teper »

Pėrkushtoju gruas o burrė musliman..

Ne një shkrim te Shejh Muhamed Hasan thuhej: Respekto gruan tënde ! Është SUNNET Përse ai që ia hap derën e veturës gruas së tij, shikohet si njeri i dob ... Lexo me teper »

Devotshmėria e gjuhės, garanci e pranimit tė agjėrimit

Korrektësia e gjuhës është kusht i pranimit të sakrificës së agjërmit dhe shkak që profeti Muhamed (a.s.) e ngre devotshmërinë e gjuhës n ... Lexo me teper »

Scroll To TopXhamia Shqiptare ne Seebach - Cyrih, diten e Premte date 11 Korrik 2014, ne ambjentet e xhamise me rastin e muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit

Ligjerues ne kete evenimet ishte i nderuari Dr. Bashkim ef. Aliu dhe hoxha i xhamise Sulejman ef. Rustemi. Aktiviteti u filloi me disa ajete nga Kurani te interpretuara nga Hfz. Gamend Ceka e pasuar me nje ilahi te kenduar nga Besnik Hyseni.

Tribua u transmetua drejtpersedrejti ne Radion Islame dhe Rtvislam.

Per xhematin e rregull te xhamise u shtrua dhe nje iftar. Allahu na bashkofte dhe mundesofte takime te tilla te dobishme. Amin!

Tribuna: Mesazhet dhe urtėsit e Ramazanit - Bashkim Aliu

muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit