Objekti i ēuditshėm mbi qiellin e Amerikės qė as NASA s’di ta shpjegojė

Lëvizja e një objekti të çuditshëm mbi hapësirën ajrore të Shteteve të Bashkuara dhe i pikasur nga kamerat e NASA-s, ka lënë me gojë hapur ... Lexo me teper »

Ndėrton kompjuter gjigant nė shtėpi

Për shumë kompani teknologjike, sfida më e madhe është krijimi i procesorëve sa më të vegjël për kompjuterët, ndërsa një britanik ka b ... Lexo me teper »

Njihuni me sfondin zyrtar desktop tė Windows 10-tės

Si ndodh me çdo version të Windows, Microsoft ka krijuar një sfond desktop posaçërisht për Windows 10. ... Lexo me teper »

Shkencėtarėt e shndėrruan qelizėn e kancerit nė grimca tė shėndosha gjaku

Një zbulim i rastësishëm në laboratorin e Universitetit “Stanford” mund të shënojë përparimin vendimtar në luftën kundër kancerit. Bëhet fja ... Lexo me teper »

Eklipsi diellor, nė Tiranė nis nė orėn 09:35

Për 2 orë e 17 minuta, Shqipëria do të preket nga eklipsi diellor, i cili në vendin tonë do të arrijë deri në 40-50% të mbulimit të Diellit nga H ... Lexo me teper »

Makina robot, ju njeh mė mirė sesa e njihni ju atė

Shumë makina luksoze dhe modele marramendëse kanë qenë në epiqendër të ekspozitës së Gjenevës. Por makina robot e së ardhmes, e dizajnuar nga kom ... Lexo me teper »

NASA, sonda “Dawn” futet nė orbitėn e Ceresit

Sonda “Dawn” e agjencisë hapësinore amerikane NASA, ka mundur të zbresë në orbitën përreth Ceresit, objektit më të madh në Sistemin Diellor, i ndodhur ... Lexo me teper »

Shqipėri: Vlorė, pranga pronarit tė njė anijeje pėr kontrabandė nafte

Policia e Vlorës arrestoi mëngjesin e të enjtes, një person i cili akuzohet për kontrabandë mallrash. ... Lexo me teper »

SHBA, s’ka mė daltonikė. Syzet qė korrigjojnė problemin u shpikėn aksidentalisht

Një shkencëtar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Universitetin e Berkeley ka zbuluar atë që mund të jetë shërim për të prekurit ng ... Lexo me teper »

Shqipėri- Deklaratat e Tom Doshit, tensionojnė situatėn politike

Pas deklaratës së Ambasadës Amerikane, me anë të një statusi në Facebook ka reaguar deputeti Tom Doshi. Ai mbështet thirrjen e Ambasadës për dekrimina ... Lexo me teper »

Imazhe mahnitėse nga Stacioni Hapėsinor Ndėrkombėtar

Një prej astronautëve të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar ka publikuar dy ditë më parë disa imazhe mahnitëse të këtij laboratori hapësi ... Lexo me teper »

Sepios, roboti nėnujor

Sepios, nje robot omnidirectional, me kater pende, i ndertuar nga studentet ne ETH ne Zyrih, mund te frymezoje nje gjenerate te re, te androideve eko miqesor akuatik. ... Lexo me teper »

Zbulimi, soba qė ngroh me katėr qirinj

Ajo është edhe shumë estetike, e këndshme kur e sheh dhe një shoqëruese e mirë në darka romantike. Quhet “Egloo”, dhe nuk shpenzon elektricitet, madje nuk e p ... Lexo me teper »

Kosovė: Rrahje dhe shpėrthim nė qendėr tė Mitrovicės

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot rreth orës 6:30 afër pastiqerisë London që ndodhet në qendër të veriut të Mitrovicës, ndërsa p ... Lexo me teper »

Kosovė- Lunaēek- largimi i njerėzve duhet tė zgjojė Qeverinė

Ulrike Lunaçek, nënkryetare e Parlamentit Evropian, pas votimit të raportit për Kosovën në Komisionin për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropia ... Lexo me teper »

Kosovė- Takimi Dowling-Thaēi, konfirmohet mbėshtetja e Irlandės

Zëvendëskryeministri i parë I Kosovës , Hashim Thaçi, ka pritur në një takim pune ambasadorin jo-rezident të Republikës së Irlandës, Kevin Dowl ... Lexo me teper »

Mustafa- Gjykata Speciale, po punohet nė tekstin e ligjit

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se plani i qeverisë i aprovuar ditën e djeshme, janë objekt th ... Lexo me teper »

NASA, 5 misione pėr studimin e tokės

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, është duke i dhënë fund periudhës së saj 12-mujore më të ngarkuar në më shumë se një dekad ... Lexo me teper »

Turqia, sė shpejti qendėr globale e telekomunikacionit

Kompania “Turk Telekom International” është anëtarësuar me të drejta të plota në sistemin kabllor nëndetar “SEA-ME-WE-S”. ... Lexo me teper »

Tė udhėtosh nė Mars, pėr tė mos u kthyer mė kurrė nė Tokė

Banori i Tokës së shekullit të XXI-të nuk është më i zakontë në dëshira. Një pasion dhe kërkesë e hershme e njerëzimit ka qen ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Bashkim Bajraktari - Shpėtimi ynė lidhja me Zotin

Bashkim Bajraktari - Shpëtimi ynë lidhja me Zotin