“Deadline” dėmton kreativitetin

Ne fakt kjo është një veçori personale përgjithësisht, por kur kjo kthehet ne një obsesion atëherë ky zakon mund te kthehet ne një vrasës te v ... Lexo me teper »

Acer krijon “kapelėn selfie”, pėr tė pasionuarit pas selfie-ve

Grupit të pajisjeve të çuditshme, që janë shfaqur këto ditët e fundit, i bashkohet edhe Kapela Selfie e kompanisë Acer. Është ekzakt ashtu siç ... Lexo me teper »

Autoveturė me pjesė tė printuara 3D

Teknologjia e printerve 3D, tashmë mund të prodhojë edhe automjete të shpejtësisë së lartë. ... Lexo me teper »

Shkencėtarėt zbulojnė materialin qė i bėn gjėrat e pathyeshme -VIDEO

Shkencëtarët zbulojnë materialin që i bën gjërat e pathyeshme ... Lexo me teper »

Projektohet avioni pa dritare

Avioni pa dritare do t’u japë pasagjerëve pamje panoramike të cilësisë së lartë. Ju nuk do të keni nevojë për një dritare për të par ... Lexo me teper »

Shkencėtarėt amerikanė krijojnė uniforma kameleon

SHBA-Shkencëtarët në SHBA kanë studiuar aftësinë e oktapodëve dhe kallamarit që të krijojnë material fleksibil kamuflues që e ndryshon pamjen. ... Lexo me teper »

Bateria e sė ardhmes

Zyra e Shkencës e Departamentit të Energjisë, i dha një grant prej 120 milionë dollarësh një qendre të re teknologjike për krijimin e baterive, në Lab ... Lexo me teper »

Krijohet ekrani qė ndihmon nė shikim

Studiuesit nga Massachusetts Institute of Technology (MIT) dhe nga universiteti Berkeley në Kaliforni kanë krijuar një ekran që korrigjon në mënyrë automatike proble ... Lexo me teper »

Krahu robotik mė i shpejtė nė botė

ka arritur të zhvillojë me sukses atë që konsiderohet si krahu robotik më i shpejtë në botë. ... Lexo me teper »

Skaneri molekular qė tregon kaloritė e ushqimeve

Dëshironi të dini sa kalori ka torta juaj apo nëse fruti juaj është i pjekur, ose edhe nëse parfumi juaj është i vërtet. ... Lexo me teper »

Eklipsi i plotė, “Hėna e pėrgjakshme”

parë në pjesë të Amerikës Veriore ... Lexo me teper »

Transplanti i parė nė kafkė, nė vend tė saj proteza nė 3D

Në Holandë është kryer për herë të parë në botë transplanti i një pjesë të kafkës, e stampuar në 3D. ... Lexo me teper »

Peshku robot qė ndryshon drejtimin me lėvizje tė bishtit

robotik mund shpejt të ndryshoj drejtimin duke lëvizur bishtin e tij ... Lexo me teper »

Lanēohet sateliti pėr matjen e shiut dhe borės qė bie nė tė gjithė botėn

I realizuar nga një bashkëpunim mes Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është dërguar në hapësirë sateliti Gpm (Global Precipita ... Lexo me teper »

Planeti Tokė dhe e ardhmja e tij

Me ekonominë që po del nga recesioni që ka përfshirë tregjet botërore gjatë disa viteve të fundit, komuniteti botëror ka tani përballë disa sfida ... Lexo me teper »

Pas muajit maj tė 2014-ės tė gjitha bebet e BE me mikroēip

Të gjitha bebet e Bashkimit Europian që do të lindin nga muaji maj i vitit 2014, do t’u vendoset nga një çip nën lëkurë, dhe kjo do të jetë e detyru ... Lexo me teper »

Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i tė vdekurve

Kompania zvicerane Algordanza është duke bërë revolucion duke deklaruar se është në gjendje të krijojë diamante nga hiri i personave të vdekur. Sipas ... Lexo me teper »

Shqipėria parė nga hapėsira, foto nga NASA

Ja si duket Shqipëria nga mijëra metra lartësi. Për herë të parë, agjencia hapësinore NASA publikon foto të Shqipërisë natën dhe ditën. ... Lexo me teper »

PĖRSE TRURIT I PĖLQEN LETRA

Hulumtimet e dy dekadave të fundit tregojnë që lexuesit kuptojnë dhe mbajnë mend më mirë tekstin e lexuar nga letra se sa nga ekrani kompjuterik. ... Lexo me teper »

Edhe makinat tashmė do tė pėrdorin “Android”-in

Së bashku me prodhuesit e automjeteve, “Google” do të sjell sistemin operativ “Android” ... Lexo me teper »

Scroll To Top
Manifestimi i Kurban Bajramit 2014

Manifestimi i Kurban Bajramit 2014

Manifestimi i Kurban Bajramit 2014