Të Ndryshme

Feed Subscription

Luftėpaqja sikurse tuctrimi

Lufta e 2001-shit është argument i mjaftueshëm sa për ta ditur se lufta në Maqedoni nuk është e gatshme dhe e aftë t’i zgjidhë problemet tona ... Lexo me teper »

NĖSE JO PANTALLONA TĖ SHKURTĖRA, A THUA NA DUHEN FUNDA TĖ SHKURTĖR?!

Në kohën e fundit, është bërë zakon, i cili është shndërruar edhe në modë dhe “jelek shpëtimi” për politikanët e dështuar, ... Lexo me teper »

Serbėt akuzohen pėr masakrim tė Muslimanėve

Disa ish-ushtarë dhe oficerë serbë u akuzuan për vrasjen e dhjetëra civilëve Muslimanë në qytetin verior Prijedor gjatë luftës 1992-1995. ... Lexo me teper »

Jusuf El-Kardavi

Jusuf El-Kardavi është një prej dijetarëve më të mëdhenjë të shekullit të XXI, ai është një prej njohësve më të mëd ... Lexo me teper »

Kulla e Jetimit nė Prevallė

Gjate ketyre diteve eshe duke vazhduar odiseada rreth “Kulles se Jetimit” ne Prevalle, por tani ne nje forme dhe menyre tjeter duke kaluar lenda prej organit administrativ te nivelit lokal, ... Lexo me teper »

Edhe hulumtimet akademike dėshmojnė se fėmijėt lindin si besimtarė nė Zotin

Fëmijët janë “besimtarë të lindur” në Zot dhe thjesht ata nuk e marrin këtë nga besimet religjioze përmes indoktrinimit të tyre, deklaron një aka ... Lexo me teper »

Ka konsumuar nga 10 kanaēe Koka-kola nė ditė – Nuk do tė besoni ēfarė i ka ndodhur

George Prior deshi të tregoj efektin e konsumimit të kësaj pije përplot me sheqer. ... Lexo me teper »

ĒFARĖ ĖSHTĖ NAKBA?

Nakba në gjuhën arabe domethënë “katastrofë”. Kjo i referohet shkatërrimit të shoqërisë Palestineze në vitin 1948, kur afërsisht 750.000 Palestin ... Lexo me teper »

SHKAKU I TĖ GJITHA PROBLEMEVE ĖSHTĖ LARGIMI NGA ALL-LLAHU

Problemet me të cilat ballafaqohen muslimanët nuk mund të numërohen, mirëpo e vërtetë e padyshimtë është se burimi i të gjitha këtyre proble ... Lexo me teper »

Shumė e padrejtė nė shprehjen e njė padrejtėsie

Ligji ligj mund të jetë, por nuk përjashtohet mundësia që ai për dikë të jetë nënë e për dikë njerkë, apo për dikë bashk ... Lexo me teper »

‘Elegji’ pėr Tetovėn

Ka kohë që banorët e këtij qyteti po helmohen ngadalshëm, herë nga tymi i oxhaqeve të fabrikave, e herë nga tymi i hedhurinave të djegura… ... Lexo me teper »

KRENARIA E RRUGĖS SĖ BURRAVE

Në historinë e njerëzimit, njerëzit e mëdhej, çdo herë e kanë shndërruar dhimbjen në forcë, pikëllimin në mësim, presionin dhe v ... Lexo me teper »

Fejsal Mulavi

Fejsal Mulavi, Allahu xh.sh e mëshiroftë, është një prej dijetarëve të njohur jo vetëm në Liban apo vendet arabe por në mbarë botën Islame d ... Lexo me teper »

Pėrkrahja e Palestinezve: EMOCIONET NUK JANĖ TĖ MJAFTUESHME

Islami shtrihet në parimet madhështore që e forcojnë lidhshmërinë në mes muslimanëve nga e gjithë bota, ruan unitetin e tyre, dhe mbron dinjitetin e tyre. ... Lexo me teper »

Devotshmėria dhe sjellja e mirė

“Frikësoju Allahut kudo që të jesh”, kjo frazë tregon detyrimin që kemi para Krijuesit Fuqiplotë kudo që të ndodhemi dhe në çdo gjendje qofshim. ... Lexo me teper »

Dispozita e mes-hit mbi ēorapa nė Medh-hebin Hanefij

Dispozita e mes-hit mbi çorapa në parim është xhaiz- e lejuara, ngase transmetohet nga Pejgamberi a.s. se i ka dhënë mes-h çorapave ... Lexo me teper »

Muslimanėt, jo Kolombo, zbuluan Amerikėn

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se Amerikën e zbuluan nga muslimanët në shekullin e XII-të, gati tre shekuj para se Kristofor Kolombos. ... Lexo me teper »

NAPOLEON BONAPARTE DHE MEHMED ALI PASHA, DY TĖ NGJASHĖM

Është çudi e rastiti se dy udhëheqës, Mehmed (Muhamed) Ali Pasha dhe Napoleon Bonaparte kanë ngjashmëri në shumë aspekte dhe ndër to siç vijo ... Lexo me teper »

Panairi Ndėrkombėtar i Librit hapet nė Stamboll

Panair Vjetor i Librit në Turqi ka filluar me pjesëmarrjen e zyrtarëve të qeverisë hungareze dhe turke të shtunën në rrethin Beylikduzu të Stambollit. ... Lexo me teper »

Njė parrugėsi e kohės

Është e vërtetë e hidhur se meshkujt që shkojnë me shumë femra, në shoqërinë tonë pandehen si heronj, burra apo si “rrotë same”. ... Lexo me teper »

Scroll To TopManifestimi i Mevludit me rastin e ditlindjes se Muhamedit a. s., i mbajtur te fondacioni i rinisë islame në Zürich

Manifestimi i Mevludit me rastin e ditlindjes se Muhamedit a. s. 03.01.2015

Manifestimi i Mevludit me rastin e ditlindjes se Muhamedit a. s., i mbajtur te fondacioni i rinisë islame në Zürich