Të Ndryshme

Feed Subscription

Si ta kurojmė –jo ta luftojmė–korrupsionin

Askush nuk të vështron seriozisht po të merresh me luftën ndaj korrupsionit. Ky koncept është bërë po aq i kalbur dhe i ndryshkur sa vetë korrupsioni. Mir ... Lexo me teper »

PAKISTAN, LIGJI I RI KUNDĖR SHPENZIMEVE TĖ TEPRUARA NĖ DASMA

Qeveria e Pakistanit ka lëshuar urdhëra të rrepta për zbatimin e ligjit, kundër shpenzimeve të tepërta në dasma, i cili është miratuar kohët e fu ... Lexo me teper »

Maqedoni, Lideri shqiptar: Tjetėr konflikt kėrcėnon Maqedoninė

Maqedonia kërcënohet nga një tjetër konflikt, kësaj here jo etnik por që rrezikon të jetë më i rëndë se ai që ndodhi në vitin 2001. Par ... Lexo me teper »

Turqi, Erdogan: Jemi shpresė pėr rajonin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se Turqia është kthyer në një burim shprese për rajonin. “Ne kemi zgjatur dorën e ndihmës për t ... Lexo me teper »

Britani, Referendum pėr shkėputjen nga BE-ja

Britania ka qenë për një kohë të gjatë në një marrëdhënie urrejtje me Bashkimin Evropian. Herë pas here në vend hapet debati për nj ... Lexo me teper »

Greqi: Zjarr nė dy Xhami, nuk ka tė lėnduar

Mediat greke kanë njoftuar se dy zjarre të ndryshme kanë rënë në të njëjtën kohë në dy xhami në Greqi. ... Lexo me teper »

Rusi: Makinė BMWX 6 pėr fituesin e konkursit -Biografia e Pejgamberit--

Administrata shpirtërore e muslimanëve në pjesën aziatike të "Rusisë" ka organizuar një konkurs për Biografinë e Pejgamberit, paqja dhe bekimi i ... Lexo me teper »

Laicizmi, feja dhe globalizimi i marrėdhėnieve mes Lindjes dhe Perėndimit

Në një botë gjithnjë e më të globalizuar, në të cilën të gjitha fetë janë duke u bërë gjithnjë e më tepër fe ' ... Lexo me teper »

MEDRESEJA E KAVAJĖS FITON MEDALJE ARGJENDI NĖ GJEORGJI

Medreseja e Kavajës, ka mundur të renditet në vendin e dytë në Olimpiadën Shkencore IYIPO, të organizuar në Gjeorgji, duke fituar kështu medaljen e argjend ... Lexo me teper »

Japoni, "Universiteti i Sofjes " servir ushqim hallall

"Universiteti i Sofjes " në Tokio u ofron studentëve muslimanë ushqime hallall, për të sjellë lehtësim dhe kënaqësi mes studentëve. ... Lexo me teper »

Holandė, Shpėrndahen 15 mijė kopje tė Kuranit

Një grup i të rinjve musliman me rastin e festës së "Ditës së Mbretit ", organizuar në Holandë kanë shpërndarë falas, 15 mijë kopj ... Lexo me teper »

THESARI I POROSIVE PROFETIKE

Veprat janë sipas qëllimit dhe çdokujt i takon ajo që e ka për qëllim. Prandaj, kush shpërngulet (bën hixhret) për shkak të All-llahut dhe të d ... Lexo me teper »

Francė, 15-vjeēarja nuk lejohet nė shkollė, shkak; pėrkatėsia fetare

Pesëmbëdhjetë vjeçarja muslimane Sarah K. nga Franca, u largua nga shkolla, sepse veshja e saj, sipas administratës së shkollës, reflekton përkatësin ... Lexo me teper »

NEPAL:BESIMTARĖT MUSLIMANĖ DĖRGOJNĖ NDIHMA PĖR VIKTIMAT E TĖRMETIT.

" Shoqata e muslimanëve indianë”, në Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë siguruar 31.000 rupees ndihmë për viktimat e tërmetit në Nepal, ... Lexo me teper »

Maqedoni, Vendimet e Bashkėsisė Islame

Kryesia e Bashkësisë Fetare Islame, gjatë mbledhjes së organizuar në Maqedoni diskutoi për çështje shumë të rëndësishme ndër të ... Lexo me teper »

Liverpooli fton myslimanėt: Ejani falnu nė stadium!

Skuadra e Liverpoolit i ka garantuar të gjithë tifozët myslimanë që të ndihen rehat në "Anfield Road". Skuadra e madhe angleze ka thënë me an ... Lexo me teper »

Australianėt bllokuan protestėn anti-Islame nė Melbourne

Australianët kanë reaguar ndaj protestës anti-islam të mbajtur në Melbourne duke e ndaluar atë. MELBOURNE (AA) - Grupi i cili do të tubohej me një protest ... Lexo me teper »

Makrotoponimi antik -qytetit i Vlorės dhe kalaja e Kaninės

Argumente gjuhësore që dëshmojnë autoktoninë e shqiptarëve në viset e sotme shqipfolëse dhe më gjerë. Argumenti më domethënës p ... Lexo me teper »

Qeveria nė Francė mbėshtet kėrkesėn pėr tė rritur numrin e xhamive nė vend

Qeveria socialiste në Francë, dha mbështetje ndaj kërkesës së Këshillit islamik të Francës për të rritur numrin e xhamive në vend PARIS (AA ... Lexo me teper »

“Mirėnjohja e Qytetit”, studiueses sė Mjekėsisė Bėrthamore, Dr. Egesta Lopēi

Këshilli Bashkiak i Bashkisë Shkodër i ka akorduar titullin “Mirënjohja e Qytetit”, studiueses shkodrane të Mjekësisë Bërthamore, Dr. Egesta Lopçi. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Bashkim Bajraktari - Shpėtimi ynė lidhja me Zotin

Bashkim Bajraktari - Shpëtimi ynë lidhja me Zotin